• Text Hover
P
Spadek pogłowia koni na przestrzeni lat jest zauważalną tendencją. Zmiana statusu koniowatych w Polsce nie musi prowadzić do dalszego pogłębiania się trendu a jedynie zmianą struktury w pogłowiu koniowatych.

Z chwilą wycofania konia ciężkiego z pracy na roli i w lesie jego los stał się z góry przesądzony. Oddany właścicielowi, sumiennie i ciężko pracujący i tak finalnie trafi do rzeźni. Koń zimnokrwisty to postawne zwierzę ale o spokojnym usposobieniu. Jazda w siodle na koniu zimnokrwistym uchodzi w środowisku za wstydliwą.

Fundacja Centaurus chce wytworzyć nowy trend i modę.

Koń zimnokrwisty nie ma osiągu konia sportowego ale na potrzeby większości rozważających zakup konia lub jazdę w szkółkach, to prędkość i temperament akuratny. Zalety konia zimnokrwistego doskonale można wykorzystać także w hipoterapii. Konie zimnokrwiste nie muszą trafiać na europejskie stoły. Możemy dać im drugą szansę. Nie każdy jeździec musi, a niektórzy wręcz nie powinni dosiadać lekkich, szybkich pełnych temperamentu koni. Ogromna populacja koni zimnokrwistych czeka na odmienienie losu. Fundacja Centaurus, jako strona dążąca do zmiany statusu konia w Polsce, gotowa jest do przeprowadzenia stosownej kampanii społecznej.