• Text Hover
S

Szkółki jeździeckie nie są wolne od licznych nadużyć i problemów związanych ze zdrowiem i dobrostanem koni, bowiem pracują one pod różnymi zawodnikami, o różnych poziomach umiejętności. Do przyczyn tych problemów należy również zaliczyć niewystarczającą ilość czasu na pastwiskach i zaawansowany wiek konia, Dodatkowo – co może być bardziej zaskakujące – wiek managerów szkółek i bardzo ograniczone doświadczenie i wykształcenie instruktorów. Jeśli chodzi o managerów i instruktorów, ciągłe kształcenie i nabywanie doświadczeń wydają się być kluczem do utrzymania zdrowych koni w szkółkach.

J

Jednak największy wpływ na zdrowie w koni w tego typu instytucjach ma staż w pracy. Im więcej czasu spędzają konie na wybiegu nie pracując, tym mniej są one kontuzyjne i mniej problemów mają zdrowotnych. Wiek konia również wpływa na jego zdrowie, a starsze konie przeciętnie nie pracują mniej niż młodsze. Oczywiście bywa i tak, że starsze konie pracują mniej; zależy to od stanu indywidualnego zwierzęcia.

N

Największym problemem zdrowotnym prowadzącym do przerw w pracy konie jest kulawizna; prawie 70% dni wolnych od pracy wynikało z kulawizny. Mniej powszechne przyczyny dni wolnych obejmowały kolkę, problemy z zachowaniem, choroby skóry, dychawica, czy RAO. Konie muszące często odpoczywać od pracy najczęściej oddawane są do ubojni. Jednak problemy psychologiczne są głównym powodem, dla którego szkoły jeździeckie pozbywają się koni. Aż 80% szkółek odsprzedało zwierzę lub wysłało je na rzeź z powodu problemów z zachowaniem. Innymi powodami uboju były kulawizny, choroby dróg oddechowych, a także rosnące z wiekiem wydatki na utrzymanie konia.